Vítejte

Jsem písař. Sbírám střípky událostí, osudů a lidských řečí a zapisuji je na kousky papíru, abych jimi jednou naplnil ještě něco jiného než starou krabici od bot nebo paměť počítače. Prodával jsem válcovny a převodovky pro zaoceánské lodě, byl jsem a jsem novinářem, mediáním poradcem, konzultatem PR, tiskovým mluvčím, spisovatelem. Ale vždycky a především jsem chtěl psát. Jsem písař.

Novinky

04.05.2016 10:18

V české krajině by mělo ubýt žlutých lánů s řepkou, a nahradit je mají ovocné sady, pole se zeleninou či pastvy pro zemědělská zvířata. Hurá! Počítá s tím strategie zemědělství do roku 2030, s níž v pondělí souhlasila vláda. Ještě jednou, hurá!
Dobře se to čte, jenomže ve stejný den vyšla i jiná zpráva a ta je pesimistická:
Zemědělci v Dolním Němčí na Uherskohradišťsku kdysi sklízeli přes 100 hektarů česneku, od letoška už s pěstováním končí. Může za to levnější zelenina ze zahraničí, i když slabšího česneku z dovozu je k dochucení potřeba mnohem víc než českého.
Zřejmě pochopím, že ministr Jurečka nemůže účinně bránit českého zemědělce před lacinými výrobky z Polska, ale určitě je může bánit před dovozem čínského šmejdu. To je ovšem o dost těžší než nechat někoho napsat strategii.
A že po strategii za pár let ani pes neštěkne? Co na tom, teď jde o to o ní dlouze a důležitě debatovat, medializovat ji a sbírat body v průzkumech veřejného mínění.

26.04.2016 14:45

I když to může znít jako přehnané tvrzení, my už nežijeme v demokracii. Nežijeme v té demokracii, která se v Evropě utvořila po šťastném skončení 2. světové války a která k nám do tehdejšího Československa pozdě ale přece dorazila po roce 1989.
Žijeme v něčem, co možná politologové časem nějak označí, co po ještě delším čase bude zřejmější historikům, ale většině z nás to je v podstatě fuk. Bojíme se o otevřená nákupní centra o svátcích, hádáme se o další nepodstatné hlouposti, komentujeme trapné kejkle mstivého starce z Hradu a jeho kašpárka, ale měli bychom si začít lámat hlavu, čím se teď řídí ve své činnosti policie, protože zákony sotva. 
Co není zakázáno, je povoleno. Ale u nás už je zakázáno kdeco, co zakázáno být nemá. A případ od případu je to jiné, dopředu nečitelné, takže záleží na nějakém konkrétním pokynu shůry, tedy na svévoli.
Například: Přijede čínský prezident a nemají se vyvěšovat tibetské vlajky, nemá se s nimi chodit mávat do ulic, kudy čínský prezident pojede. Rozumějte, zakázáno to není, ale když tam půjdete, zakročí proti vám policie. Policie naopak nezakročí proti militantním Číňanům, kteří nepřišli vítat svého prezidenta, ale napadají demonstranty, kteří mu dávají (velmi klidně a civilizovaně) najevo svůj nesouhlas s okupací Tibetu.
Mít názor, třeba odlišný, a projevit ho svobodně je u nás zaručeno ústavou, napadat jiné lidi, slovně a fyzicky za odlišné názory je naopak zakázáno, Policie to neví, anebo neumí správně rozpoznat a posoudit protiprávní jednání
Možná má opravdu jiné rozkazy. Stejně jako loni 17. listopadu, kdy nepustila na Albertov kohokoli, kdo byl podezřelý, že má jiný názor než prezident Zeman. Stejně jako když skauti chtějí na svátek sv. Jiří, což je jejich patron, zazpívat na Hradě státní hymnu.
Ani to se teď u nás nesmí.

30.03.2016 09:28

Jako by se k nám na pár dnů vrátil Brežněvův a Husákův (ne)reálný a hlavně odpudivý socialismus.
Čínského prezidenta vítali v Praze organizovaní vítači, ale nebyla to nevinná školní dítka jako tehdy, před více než čtvrtstoletím, byli to militantní zaměstnanci čínské ambasády, jejich děti a čínští studenti pražských vysokých škol, kterým zjevně velel nějaký pekingský fízl. Proto záběry z dnešní Prahy připomínají spíš dokumenty z šedesátých let minulého století z ČLR, kde Rudé gardy mlátily na ulicích každého s odlišným názorem, a ne události z demokratické Evropy 21. století.
Je to ostuda.
Je to ostuda Číny, servilní čínské ambasády v Praze, ještě servilnější Kanceláře prezidenta republiky a zvláště české policie, která nezabránila Číňanům v Praze páchat trestné činy, nebo přestupky, nebránila s dostatečným nasazením pokojně protestující Čechy proti násilí ze strany Číňanů, a nebránila tak hodnoty, na kterých stojí naše společnost.

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Tento web se změnil na autorský blog

Informace o mé literární tvorbě nyní najdete na webu Knihy Zlatá rybka.

Napište mi