Vítejte

Jsem písař. Sbírám střípky událostí, osudů a lidských řečí a zapisuji je na kousky papíru, abych jimi jednou naplnil ještě něco jiného než starou krabici od bot nebo paměť počítače. Prodával jsem válcovny a převodovky pro zaoceánské lodě, byl jsem a jsem novinářem, mediáním poradcem, konzultatem PR, tiskovým mluvčím, spisovatelem. Ale vždycky a především jsem chtěl psát. Jsem písař.

Novinky

08.11.2016 13:04

Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald’s zažaloval italské město Florencie za to, že město odmítlo vydat povolení k otevření jeho restauraci na náměstí před florentskou katedrálou. Firma žádá odškodnění 17,8 milionu eur, tedy v přepočtu kolem 480 milionů korun. To jen abyste věděli, v jakém světě žijeme a v jakém budeme žít v dalších letech. U „mekáče“ si zřejmě myslí, že mají právní nárok vnucovat svoje karbanátky komukoli a kdekoli.
Příště možná zažalují každého, kdo si u nich k jablečné taštičce a kávě nedá salát s majonézou…

31.10.2016 13:29

Ptá se mne na to spousta lidí, hlavně těch, kteří si ještě vzpomenou, že jsem byl jako novinář blízko politikům a v politice tak trochu, někdy až moc, namočený. Na to není jednoduchá a úplně snadná odpověď. Naštěstí si skoro pokaždé vzpomenu na nějaký dobrý argument:
Protože to dávno není souboj osobností, střet politických myšlenek a programů, ale jen lpění na funkci, rozuměj na výhodném a výnosném zaměstnání, ve kterém není třeba odvádět dobrou práci a odpovídat za ni. Média ztratila zuby a na veřejnost se od voleb do voleb kašle. Ve kterém dokonce neplatí ani lidská slušnost, má-li politik hroší kůži, může se z čehokoli vylhat. Příklady si dosaďte sami.
A teď si to porovnejte s tímto citátem: „Vzdávám se mnohého. Svého milovaného úřadu, práce, která mne naplňovala, a kolegů a přátel, na něž jsem byl hrdý. Možná jsem si zničil politickou kariéru. Ale to všechno je nepodstatné; uchoval jsem si něco, co má pro mne osobně nesmírnou cenu – mohu chodit s hlavou vzpřímenou.“
Těmito slovy zakončil 3. října 1938 svůj rezignační projev v Dolní sněmovně britského parlamentu ministr námořnictva Alfred Duff Cooper. Nesouhlasil s tím, jak Velká Británie ustupuje Hitlerovi, jedná s ním v rukavičkách, místo, aby ukázala tvrdou ruku.
Ano, absence pevného postoje, lpění na vlastních ideálech, nikoli na těch převzatých, které lze odložit snadno jako obnošený stranický dres při dalších volbách – i to devalvuje českou politiku.
Můžete vystudovat vysokou školu za rok nebo ještě kratší dobu, můžete do své diplomové práce opisovat z cizích prací, můžete se zúčastnit puče na svého stranického předsedu a pak v jeho vládě převzít křeslo ministra, nebo dá hejtmanovat. Můžete být pár let komunistou, můžete spolupracovat se Státní bezpečností, rychle převléknout kabát a stát se demokratem. Můžete tvrdit, že budete národ spojovat a potom kdekoho pomlouvat, urážet, svalovat vlastní chyby na jiné. Můžete se tvářit jako demokrat, a přitom se klanět autoritářským režimům Číny, Ruska…
Ano, to všechno můžete, a ještě mnohem víc.

24.10.2016 15:52

Žijeme ve světě, kde už má skoro každý chytrý mobil, ale IQ národů civilizovaného je na pováženou. Američané nyní řeší tuto kauzu:
Dvaatřicetiletá podnikatelka Elisabeth Holmesová před pár lety slíbila, že se svojí společností Theranos změní způsob testování krve. Injekční jehly, které děsí miliony lidí po celém světě, měly být nahrazeny pouhým píchnutím do prstu. V červnu Forbes odhadl, že její čisté jmění kleslo ze čtyř a půl miliardy dolarů na nulu a na začátku října tato společnost přestala podnikat úplně.
O ní, o jejím nápadu, o její společnosti byly popsány tuny papíru, o virtuálním prostoru nemluvě. Mluvilo se o ní jako Billu Gatesovi v sukních. Jeden chytrolín se předháněl s druhým, kdo napíše větší pecku a dostane za ni Pulitzerovu cenu, teď bublina splaskla.
A přitom stačilo zeptat se třeba lékaře z polikliniky, jestli test krve odebrané píchnutím do prstu může nahradit test krve odebrané jehlou ze žíly… Nemůže.
A teď věřte, že všichni, co o tom zasvěceně psali, mají mozek, nebo jen zvyšující se kapacitu svých mobilů, ze kterých získávají zaručené tipy.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Tento web se změnil na autorský blog

Informace o mé literární tvorbě nyní najdete na webu Knihy Zlatá rybka.

Napište mi