Jiří Bigas

Praha
Český Krumlov

aliasbigas@post.cz

Tento web se změnil na autorský blog

Informace o vydaných knihách nyní najdete na webu Knihy Zlatá rybka.

Napište mi

Vítejte

Jsem písař. Sbírám střípky událostí, lidských osudů a řečí a zapisuji je na kousky papíru, abych jimi jednou naplnil ještě něco jiného než starou krabici od bot nebo paměť počítače. Prodával jsem válcovny, byl jsem novinářem, mediáním poradcem, tiskovým mluvčím, spisovatelem. Ale především jsem chtěl psát. Jsem písař.

Dějiny vás nepoučily

Lidé mají krátkou paměť a novináři bohužel také. Co je šokujícího na tom, že prezidentský kandidát Donald Trump vyhrožoval Hillary Clintonové, že ji dostane do vězení? Miloš Zeman ještě ve 20 století, před parlamentními volbami, také vyhrožoval oponentům z ODS, dříve než s nimi uzavřel opoziční smlouvu, že je Bašta (rozuměj budoucí ministr vnitra v jeho vládě) dostane do tepláků (kriminálu). Aspoň v tomhle jsme před USA aspoň o krok napřed.

Na Zemana je spolehnutí

Miloš Zeman vychází z předpokladu, že lež se může stát pravdou, pokud ji vysloví on, a že si nikdo jeho slova nebude ověřovat. Má pravdu… Má pravdu v tom, že jeho voliči si jeho výroky ověřovat nebudou, nepotřebují to, ani nechtějí. Zeman řekl, že Hůlka má nabídku z Vídeňské státní opery. Vídeňská opera to popřela. Takže taková nabídka nikdy nepadla, a pokud to byl argument, proč Zeman Hůlkovi udělil vyznamenání, nevyšlo to.
Je to jen další příklad Zemanovy velkohubosti, kterými se snaží zdůvodňovat svá podivná rozhodnutí, a nejen pro vyznamenávání prapodivných existencí. Zeman je konec konců usvědčený lhář, tohle není jediný, první a ani poslední případ. Stačí si připomenout případ novináře Breziny, o kterém lhal. U všech soudů, kam se novinář odvolal, to Zeman nakonec prohrál. Ale o to nejde. Zeman se opírá o lidi, které pravda nezajímá. Zajímá je to, co Zeman říká a co jako pravda vypadá. A v tom se na svého prezidenta mohou spolehnout.

Drzé čelo je lepší než poplužní důr

Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald’s zažaloval Florencii za to, že město odmítlo vydat povolení k otevření jeho restauraci na náměstí před katedrálou. Firma žádá odškodnění 17,8 milionu eur, v přepočtu kolem 480 milionů korun. To  abyste věděli, v jakém světě žijeme a budeme žít. U „mekáče“ si zřejmě myslí, že mají právní nárok vnucovat svoje karbanátky komukoli a kdekoli. Příště možná zažalují každého, kdo si u nich k jablečné taštičce a kávě nedá salát s majonézou, nebo si zajde vedle do hospody na knedlo, vepřo, zelo.