Jiří Bigas

Praha
Český Krumlov

aliasbigas@post.cz

E-knihy

V této rubrice budu publikovat rukopisy románů, novel a povídek, které pravděpodobně už nikdy nebudou vydány v knižní (papírové) podobě. K jejich zveřejnění v této formě není třeba vynaložit náklady na korekturu, tisk, distribuci a prodej, a proto mohou být pro všechny čtenáře zdarma.

Životopis trpaslíka

O knize

3x soukromý detektiv Martin Zlatník

Od středy do úterý, v pouhých sedmi dnech, se odehrává děj této novely. Je to příběh z nedávné, ale i vzdálené minulosti.

Je rok 2014 a bývalí spolužáci z jedné třídy gymnázia v malém jihočeském městě právě pohřbili oblíbeného učitele. Velikána, o kterém vědí všechno, nebo člověka, který před světem dlouhá léta skrýval pravdu o sobě? Třídního poetu, bývalého novináře a nyní soukromého detektiva Martina Zlatníka vyzve jeden ze spolužáků, aby napsal laudatio, oslavu velikána. Při skoro detektivním pátrání v minulosti pana profesora odhalí hlavní hrdina nejen skrytá tajemství a staré křivdy z minulého století, ale také mnohé ze současného zákulisí špinavé politiky, vykrádání veřejných rozpočtů a privatizace demokracie. A nakonec možná odhalí i sebe sama.

Kdo je tady trpaslík?

Martin Zlatník není čítankový hrdna. Kdysi dávno se chtěl dívat na svět, jako by byl básní, teď se snaží urvat si pro sebe pořádný kus světa. Aby mohl hodně utrácet, musí hodně vydělávat. Pracuje pro každého, kdo má moc a peníze. Patří k lidem, kteří chtějí od života co nejvíc a jsou za to často ochotni zaplatit vysokou cenu. Asi byste ho nechtěli za přítele.

Detektiv Martin Zlatník poprvé a asi ne naposled.

Kompletní text novely v PDF ke stažení zde: Životopis trpaslika.pdf (793,4 kB)

Sedmilháři

O knize

3x soukromý detektiv Martin Zlatník

Od pondělí do neděle, opět v pouhých sedmi dnech, se v této novele opět proplétá nedávná minulost se vzdálenější, komunistickým režimem dlouho utajovanou, proto zapomenutou a mnohými nepochopenou a odmítanou historií.

Píše se rok 1999 a Martin Zlatník, soukromé očko, hledá v jižních Čechách vrahy faráře a estébáka, dvou naprosto odlišných lidí, jejichž osud je ale možná spojený víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Je to obchodní případ, který mu může vydělat hodně peněz, ale zároveň v něm zaprášená tajemství probouzejí touhu najít pravdu, jako před lety, kdy pracoval jako novinář a věřil, že novinové články mohou měnit svět.

A jako obvykle využívá každého, kdo mu může pomoci, kamaráda Borka, známou novinářku, spolužáky z gymnázia v malém jihočeském městě, se kterými se má sejít na třídním srazu.

Není to detektivka, i když to tak vypadá.

Je to výpověď o nespravedlnostech v době nesvobody a zároveň svědectví o lži a nenávisti v době budování nové společnosti, kdy se sedmilháři, lidé bez skrupulí, učili měnit olovo na zlato.

Martin Zlatník podruhé, ale ne naposled.